
FUSION är tillbaka! Efter succén mars 2025 är det äntligen dags igen – lördagen den 7 mars 2026 smäller det! FUSION kulturfestival bjuder in till en magisk kväll där kulturen står i centrum. Förbered dig på en sprakande mix av musik, konst, poesi, dans och teater – allt under ett och samma tak. Festivalen pågår mellan kl 14.00-19.00.
Vi vill visa upp Kulturhuset, dess verksamheter och det kulturutbud som finns i vår kommun i form av konstnärer, kulturhantverkare, författare, musiker, dansare och andra kulturutövare.
Ordet fusion kommer från latinets fusio som betyder utflöde och en sammansmältning som frigör energi och det är målet med denna kväll. Vi vill att Kulturhuset ska sjuda av aktiviteter och musik och bjuda på puls, nerv, kärlek och möten mellan människor. Tillsammans för det lokala kulturlivet! Tillsammans bidrar drar vi till att detta blir årets höjdpunkt!
Föreningen Folkets Hus har försäljning av kaffe, dricka, varm korv och snacks en trappa upp i foajéserveringen. Servering av fika och varm toast kommer även finnas på Ungdomsgården Hörnan.
Gratis garderob och fri entré på alla evenemang!
VARMT VÄLKOMNA ATT DELTA!!!
Väl mött önskar Arrangörsgruppen (Malin Straubhaar, Kristina Olausson, Åsa Karlson, Malin Olsson, Anette Rosén Müntzing)